2014

KOMENTARZ ZARZĄDZAJĄCEGO – STYCZEŃ 2014

Perspektywy rynku

Chcieliśmy przedstawić państwu komentarz do sytuacji funduszu za IVty kwartał 2013 i cały rok 2013. Fundusz Micro w 2013 roku zachowywał się w odwrotnej korelacji do innych funduszy małych i średnich spółek – głównie za sprawą posiadanych akcji spółek z NC. Do połowy roku cały rynek NC wysycał się i nadal BUKSOWAŁ w miejscu i chociaż posiadane przez fundusz inne małe spółki (np.: KINO POLSKA, AMICA) dały znacząco zarobić – to portfel NC jako mniej płynny „odstawał’, ale co się odwlecze to nie uciecze. 

Posiadane przez fundusz spółki z NC, a zwłaszcza jedna z nich ma szansę w tym roku zwiększyć swoją wartość kilkukrotnie – dokonała restrukturyzacji i zamierza „zmienić” parkiet – a to dałoby istotny, nawet kilkudziesięcio procentowy wzrost funduszu. Ukierunkowanie na  spółki zmieniające parkiet jest zgodne z przyjętą wcześniej opisaną strategią, chociaż w krótkim okresie korelacja z głównym rynkiem jest niska.

Rynek NC od połowy roku istotnie zaczął doganiać inne rynki – wyodrębniony rynek spółek NC30 – daje niezbędną płynność, i „świeżość” innowacyjnych rynków – a co najważniejsze nie są to spółki posiadane przez OFE ( poza kilkoma), a więc nie grozi im wyprzedaż, za to możliwe jest –przejście na rynek główny.

Wynik funduszu od początku 2014 roku potwierdza, że jest w innej fazie niż inne produkty oparte o małe i średnie spółki.  Od stycznia 2014  – fundusz plasuje się na jednych z najlepszych miejsc i zamierzamy utrzymać tą pozycję.

Aktualnie fundusz w zakresie rynku NC będzie koncentrował się na spółkach z zakresu  NC30 i planowana jest zmiana benchmarku w tym zakresie.

Czwarty kwartał 2013 oraz początek roku był trudny dla polskich akcji, ze względu na planowaną reformę OFE.

W związku z tym nie tylko spółki z (WIG20), ale również inne segmenty rynku  zachowywały się znacznie gorzej niż w III cim kwartale 2013 roku. 

Na tym tle „maluchy” są beneficjentami zamieszani jak również całej sytuacji gospodarczej -  rosnącego eksportu towarów, usług i outsourcingu.

W czwartym kwartale Indeks NC Index wzrósł o 13,91% potwierdzając akumulacyjną fazę cyklu, opóźnioną w stosunku do indeksów z rynku głównego. Zmniejszona liczba debiutów, oraz segmentacja rynku przynosi już rezultaty (tabela stopy zwrotu). Powoli zwiększa się też płynność – dzienne obroty rynku sięgają siedmiu milionów złotych. Duży udział we wzrostach indeksu NC index mają spółki z indeksu NC30, jako najbardziej płynne – chociaż wiele z nich jest już mocno przewartościowanych.

Indeks NewConnect vs GPW za IVty kwartał 2013 r.